Güvenlik kamerası kayıt cihazı kamera sistemlerinin en önemli öğesidir. Bu cihaz güvenlik kameralarının kayıt altına aldığı görüntüleri sistemine kayıt etmesine imkân sağlamaktadır. İçerisinde bulunan hard diskin kapasitesine göre birkaç günlük, haftalık, aylık ya da senelik olarak kayıtların elinizde tutulmasını sağlar. Bu sayede kameranın kayıt ettiği görüntüleri istendiği zaman kayıt süresi dolup silinmemişse izleyebilirsiniz. İleri alma, geri alma, dondurma, yakınlaştırma, ses kaydı alma, yedekleme gibi özelliklerine ulaşabilmenize imkân sağlamaktadır. Diğer bir adı da dijital kayıt cihazıdır ve DVR kısaltması ile kullanılır. Kullanılacak kamera sayısına göre farklı modelleri mevcuttur. Gece görüş özelliğine sahip güvenlik kamerası sistemlerinde kullanılacak olan güvenlik kamerası kayıt cihazı görüntünün daha iyi kayıt edilmesi için yüksek filtreler kullanabilmektedir. Otomatik zamanlayıcı özelliğine sahip olduğundan istenildiği zamanda kayıt yapılabilmektedir. 

Güvenlik Kamerası Kayıt Cihazları Çeşitleri Nelerdir?

NVR Kamera Kayıt Cihazları

Kablolu ya da kablosuz kameraların kaydettiği görüntüleri hafızasında bulunan hard diskler üzerine yazarak kayıt etme imkânı sunan ve kayıt cihazları arasında kullanım şekli en kolay olan sistemlerdir. Kablosuz kameralarda cihazda bulunan wifi özelliği sayesinde bağlantı kurularak kayıt etme başlamaktadır. Bu şekilde kullanımı görüntüde netlik sağlamaktadır.  Kullanıcı hangi tarih ya da saatte bulunan kaydı izlemek isterse erişimi mümkün olmaktadır.

DVR Kamera Kayıt Cihazları

Kablolu analog kameraların kayıt ettiği görüntüleri kayıt altına almaktadır. Kablolar sayesinde işlevlerini yerine getirmektedir. Bu güvenlik kamerası kayıt cihazı günümüzde en çok kullanılan cihazlar arasında yer almaktadır.  4, 8, 16, 32 şeklinde seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler cihaza bağlanması istenilen kamera sayısına göre belirlenmektedir. Uzun süre kayıt yapabilmektedir. Canlı izleme, ileri sarma, geri sarma ve istendiği anda kayıt etmeye başlama gibi özelliklere sahiptir.

HVR Kamera Kayıt Cihazları

Hem kablolu hem kablosuz kameralarda kullanılmaktadır. Dijital görüntüyü sabit diske kaydeder. Her iki kamera çeşidine de uyum sağlayabilmesi sebebiyle tercih edilmektedir. Bu kayıt cihazı analog kameraların kayıtlarını işlerken sisteme sonradan dahil edilebilecek kablosuz kamera görüntülerini de kaydetmektedir. Ülkemizde genel olarak güvenlik sistemleri anlamında en çok kullanılan çeşididir. Tek sistem halinde çalışmaktadır. 

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]