Güvenlik kamerası iç ve dış mekanlara uygulanabilen kurulduğu ortamda bulunan görüntüyü kayıt altına almayı sağlayan bir sistemdir. Sadece görüntü kaydı oluşturmaz istenirse uygulandığı ortamda bulunan sesi de sisteme dahil edilecek mikrofon yardımıyla kayıt altına alma imkânı sunar. yeni teknolojik gelişmeler sayesinde bu kamera sistemlerine gece görüş özelliği denen görüntüyü geceleri de aydınlık ve net gösteren özellikler eklenmiştir. Kamera sistemleri her alana kolayca uygulanabilmektedir.

Güvenlik Kamerası Unsurları Nelerdir?

Lensler

Bir güvenlik kamerasını güvenlik için kurarken ilk olarak kameranın görüntü kalitesini ortaya çıkaran lensler akla gelmektedir. Lens unsuru kameranın sahip olduğu çözünürlük ve görüntü kalitesi bakımından önemlidir. Lensler sabit yada hareket halindedir. Güvenlik kamerası lensi eğer sabit ise kameranın açılandırıldığı konumu görmenizi sağlar. ek olarak, Sahip olduğu zoom özelliği ile sabit görüntü yakınlaştırılır ve uzaklaştırılır. Diğer taraftan Örneğin Hareket halinde bulunan lensler istenen yöne çevrilerek her tarafı görme imkânı sunar.

Kablo 

Tüm sistemin çalışması için gerekli elektrik enerjisini aktarmaya yarar. Örneğin Kablo tesisatında oluşabilecek bir hata tüm sistemi işlevsiz hale getirebilir.

Monitör

Kameranın kayıt ettiği görüntüyü izleme için kullanabilirsiniz. Kameranın sahip olduğu ara yüze buradan ulaşılarak gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Yani, başka bir deyişle Tarih bilgisi, saat bilgisi gibi bilgilerin görülmesini sağlar.

Kayıt Cihazları

Bu cihaz sayesinde görüntüler kayıt altına alınarak saklanmaktadır. Örneğin Kayıt cihazları Günlük, aylık olarak içerisinde bulunan hard diske veriler kaydedilir. Sonuç olarak, kısaca özetlemek gerekirse İstendiği zaman bu verilere kolayca erişim sağlanır.

Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir?

Güvenlik kamerası kullanıldığı teknoloji bakımından ve sahip olduğu kamera türüne göre 2 ye ayrılmaktadır.

Kullanıldığı Teknoloji Bakımından

IP Kameralar

Ip Kameralar dijital olup kayıt cihazı gerektirmeyen kamera çeşididir.

Analog Kameralar

Eski üretim olan ve alınan görüntünün kayıt altına alınması için kayıt cihazına ihtiyaç duyulan kameralardır.

Termal Kameralar

Canlılardaki sıcaklık farklarını tespit etme özelliğine sahip kameralar olarak lanse edebilirsiniz

Sahip Olduğu Kamera Şekline Göre

Kutu Kameralar

İsteğe uygun olarak lensleri değiştirilebilmektedir. Bu nedenle, sonuç olarak Hava koşullarına karşı dayanıksızdır.

Bullet Kameralar

Her şeyden önce, en önemlisi, kesinlikle Kızılötesi ışınlar kullanabilen kamera çeşididir.

Dome Kameralar

Dome Kameralar ev ve iş yerlerinde kullanılan duvara monte edilebilen, öbür kamera çeşitlerine göre daha tasarımsal duran kameralar diyebiliriz.

PTZ Kameralar

Uzaktan yönlendirme ve zoom özelliğine sahip olan en gelişmiş kamera çeşididir.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]