Ev güvenliğinin öneminin had safhaya çıktığı bu günlerde güvenlik ihlallerini engellemek için kullanılan CCTV (close-circuit television) yani kapalı devre televizyon, yaygın adıyla güvenlik kamera sistemi günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu güvenlik kamerası sistemlerinin tüm şartlara uyan tek bir kalıp sistemler olmaktan çok kişi ve ortam ihtiyaçlarına uygun olarak planlanması gerekmektedir. İhtiyaca uygun olarak güvenlik sistemlerinin oluşturulması için dikkat edilmesi gereken üç unsur vardır. Bu unsurlar kamera seçimi, kayıt sistemi seçimi ve izleme sistemi seçimidir. 

Güvenlik Kamera Sistemi Nasıl Seçilir?

Kameranın iç veya dış mekânda kullanımına bağlı olarak kasa seçiminin yapılması birinci adımdır. Dış ortam kameralarının kasalarının muhafazalı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dış mekan kameralarında bullet kameralar veya muhafazalı kutu kameralar daha çok tercih edilmektedir. Bu kameraların muhafazası kamerayı tozdan ve sudan koruma özelliğine sahiptir. 

İkinci adım istenilen çözünürlük değerinin belirlenmesidir. Güvenlik kamera sistemi ürünleri bir çok ihtiyaca cevap veren farklı çözünürlük değerlerine sahiptir. Dijital sistemler ayrıca analog sistemlerin arasındaki en büyük farklardan biri yüksek çözünürlüktür. Büyük boyutlu ve yüksek çözünürlüğe sahip kaliteli bir görüntü istendiğinde dijital sistemler tercih edilmelidir. Bu tarzdaki kamera sistemleri güvenlik ihlallerinin ve hırsızlıkların yoğun olduğu alışveriş merkezlerinde ve halka açık alanlardadır. 

Planlama Nasıl yapılır ?

Sonraki adımda teknoloji gelir. Bir sistem kurulurken yalnızca üst yapı planlanmaz. Kablolama maliyetinin en aza indirgenmesi için alt yapının da planlanması gerekir. Dijital sistemler internet kablosunu kullanabilmektedir, böylece elektrik kablolama maliyetleri düşük olur. 

Kayıt sistemleri kameraların hangi çözünürlükte kaç fps (bir saniyede gösterilen kare sayısı) ve kaç gün boyunca kayıt yapacağını belirlendikten sonra seçilmelidir. Hard disk kapasitesi güvenlik kamerası sistemleri için önemli bir kriterdir. 

İzleme Sisteminin Önemi

Güvenlik kamera sistemi ürünlerinin optimum fayda sağlayabilmesi için bu sisteme uygun bir izleme sisteminin kurulması gerekmektedir. Sistemin boyutuna ve ya ihtiyaç miktarına göre monitör seçilerek kurulum yapılmalıdır. Monitörler CCTV konsollarına yerleştirilecek biçimde kurulur. İhtiyaca uygun değişik boyutlarda monitörler bulunmaktadır. Güvenlik sisteminin seçilmesi önemli ve detaylı bir iştir, alanında uzman kişilerle çalışılmasını gerektirir.

Yüz tanıma sistemi konusunda firmamız yetkin personellere sahiptir. Konuyla alakalı destek ve hizmet için dilediğiniz zaman bizi arayabilirsiniz.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]