Görüntülü kamera sistemleri ya da görüntülü güvenlik sistemleri içerisinde birçok görüntü alma teknolojisini bulundurmaktadır. Görüntülü güvenlik kamera sistemleri CCTV adıyla da anılmaktadır. CCTV kapalı devre televizyon sistemi anlamına gelmektedir.

Görüntülü Kamera Sistemlerinin Özellikleri

Görüntülü güvenlik kamera sistemlerinin en önemli özelliklerinden birisi çözünürlüktür. Çözünürlüğün fazla olması istenir. Çözünürlük arttığı zaman çekilen görüntünün kalitesi de artar. Çözünürlük kameradaki çipin tarama yoğunluğunu göstermektedir. Görüntülü kameralar için çözünürlük birimi TVL olarak ifade edilir Çözünürlük değerleri 420 ile 1200 TVL arasında olmaktadır. 530 üstündeki çözünürlükler ise yüksek çözünürlük olarak değerlendirilir.

Güvenlik kamera sistemleri ikinci özelliği sayısal gürültüleri giderme olarak adlandırılan DNR (dijital noise reduction)’dir. Görüntülü kamera sistemlerinde çevresel etkenlerden ortaya çıkan sesleri yok etme özelliği vardır. Bu sistemlerin bir diğer önemli özelliği çekilen görüntülerde beyaz rengi dengelemesidir. Görüntülü kamera sistemleri mavi, yeşil ya da kırmızı ışığı, çekilen videodaki görüntülerdeki renklerin yoğunluğuna göre ayarlamakta ve böylece net görüntü alınmasını sağlamaktadır. 

Görüntülü kamera sistemleri için bir diğer özellik arka ışık dengesidir. Kapı önü ve pencere kenarı gibi bölgelerde gölge ve ışık arasındaki farklılıklar çok olmaktadır. Bu duruma ışık dengelenir ve net görüntü elde edersiniz. Bununla birlikte, güvenlik kamera sistemlerinde kontrast dengesi bulunmaktadır. Kontrast, çekilen bir görüntüdeki en karanlık bölüm ile en parlak bölüm arasındaki farktır. Dolayısıyla görüntülü kamera sistemlerinde bulunan oto kontrast dengesi ile açık ve koyu renkleri arasındaki fark otomatik olarak ayarlanmaktadır.

Görüntülü kamera sistemlerinde bulunan diğer önemli özellik yüksek hassasiyettir. Hassasiyet özelliği kaliteli ve aydınlık resim alabilmek için kullanılan özelliktir. Ayrıca kameralarda arka ışık ve yüksek ışık dengeleme özelliği vardır. Bu özellik sayesinde karanlık olan bölgelerin daha net görünmesi sağlanır. Görüntülü kamera sistemleri için kullanılan kameralarda gece çekimlerinde filtre değiştirme özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte, filtre değiştiren kameralar gerçek G/G kamerası olarak adlandırılır. Ayrıca görüntülü kamera sistemlerinde insanın gözünün görmediği kızılötesi ışıklar kamera yayılabilir. Bu kameralar ile karanlıkta görüntüler net bir şekilde alınmaktadır.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]