Kamera kaydı izlemek için öncelikle izleyici olarak kişinin yetkisinin bulunması gerekir. Kamera kayıtlarını izlemek isteyen kişilerin yetkisi yok ise bu durumda geriye dönük kamera kayıtlarına ulaşması suç teşkil etmektedir. Geriye dönük kamera kayıtlarının paylaşılması ve yayınlanması Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında gizlilik ihlali olduğu için yasaklamıştır. Kamera kayıtlarını izleyecek olan kişilerin de yetkisinin olması zorunludur. Geriye dönük kamera kayıtları izlemek için kamera sisteminin bağlı olduğu monitörü kullanmak gerekir. Monitörde dosyalanan kamera kayıtlarından geriye dönük kamera kayıtları izlenebilir.

Güvenlik Kamerası Görüntüleri Nereye Kaydedilir?

Kamera görüntülerinin kaydedildiği dosyaya kayıtların yedeklendiği monitörde bulunmaktadır. Bu monitör, tüm kamera sistemlerinin bağlı olduğu ana bilgisayar da olabilir. Çoğunlukla tek bir monitöre yedekleme yapılsa da arşiv aktarımı yapılmış ise görüntüler buraya da kaydedilebilir. Güvenlik kamerasının kayıtlarına ulaşmak isteyenlerin hangi tarih, gün ve saatteki kayda ulaşması istiyor ise tarihe göre kamera kayıtlarına ulaşabilir. Çoğu kamera, kayıt dosyasının adını otomatik olarak tarih olacak şekilde ayarlar. Geriye dönük kamera kaydını izlemek için bu dosyalara ulaşmak gerekir.

Güvenlik Kamerasının Kayıt Süresi Nedir?

Güvenlik kamerası kayıt süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Kameranın türü, modeli, çalışma sistemi gibi unsurlara göre kayıt süresi belirlenebilmektedir. Bazı kameralar 24 saat aralıksız kayıt yapabilirken bazıları gece ve gündüz olarak kullanımları ayrılabilmektedir. Saatlik olarak kullanılan kamera olduğu gibi günlük, haftalık ve süresiz kullanımı olan kameralar da vardır. Güvenlik kamerasının kayıt süresi, kullanım nedenine de bağlı olarak değişebilir.

Güvenlik Kamerasının Kayıtlarına Nasıl Ulaşılır?

Güvenlik kamerasının kayıtlarına ulaşmak için monitör kullanımı yeterlidir. Sistemin bağlı oluğu monitör üzerinden kameranın tüm kayıtlarına ulaşılabilir. Geriye dönük kayıtlara ulaşılabileceği gibi anlık görüntülere de monitörden erişmek mümkündür. Sisteme bağlı olan monitöre fiziksel olarak ulaşım zor ise wifi bağlantısı da kullanılabilir. Eğer güvenlik sistemi interneti destekliyor ise bu durumda kameranın özel mobil uygulaması ile anlık kayıtlar izlenebilir. Geriye dönük kamera kaydını izlemek isteyenler doğrudan yetkilerini kullanarak kayıtlara sistemden ulaşabilirler. Kayıtlar saklandığı takdirde ulaşmak kolaydır.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]