Silinmiş kayıtların yeniden yüklenmesi için kullanılan programlar ve yazılımlar olsa da bu konuda profesyonel destek almak gerekebilir. Geçmiş kamera kayıtlarının saklanması için belirlenen süreler vardır. Apartman güvenlik kameraları ve iş yerlerindeki kayıtlar için bu süre 1 ila 3 yıl arasındadır. Bazı durumlarda kayıtların daha uzun süre ile saklanması da gerekebilir. Yasal saklama ve arşivleme süresi dolduktan sonra kayıtların geri getirilmesi için yasal izin alınması da istenebilmektedir. Adli durumlar karşısında silinen kamera kayıtlarının geri getirilmesine çoğunlukla izin verilmektedir. Silinen kamera kayıtları geri getirilmesi için kamera sistemindeki yedekleme de kullanılabilir.

Silinen Kamera Kayıtlarındaki Veriler Nasıl Kurtarılır?

Silinen kamera verilerini geri getirmek için kullanılan yöntemlerden biri de veriler için kurtarma düzenlemektir. Eğer yasal silme süresi dolmadan önce veriler silinmiş ise bilişim uzmanları ile görüşerek silinen kamera kayıtlarının kurtarılması istenebilir. Bu noktada özel veri kurtarma yöntemleri uygulandığı için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre de hareket etmek gerekir. Silinen verileri özel kurtarma cihazları ve uygulamaları ile geri getirmek mümkündür.

Kamera Kendisi Kayıt Siler Mi?

Kameraların kayıt silmesi mümkün olan bir durumdur. Birçok kamera veri kaydını sağlayabilmek ve saklama alanını daha iyi kullanabilmek için kamera kayıtlarını otomatik olarak silmektedir. Otomatik silinen kayıtların yerine yeni kayıtlar yüklenir. Bu kayıtlar da zaman içerisinde kamera tarafından silinebilir. Silinen kamera kayıtları geri getirilmesi için ise çoğu zaman veri kurtarma yapılsa da çözüm önerisi modele göre de değişebilir.

Kamera Kayıtlarının Saklanmasına İzin Verilir Mi?

Kamera görüntülerinin saklanması ve arşivlenmesi belirli bir süre boyunca olmak zorundadır. Kamera kayıtlarının saklanması için yasal süre belirlenmiş olsa da bazı kamera kayıtları sadece günlük kayıt tutmaktadır. 24 saat tamamlandıktan sonra kaydını silen kameralar da vardır. Silinen kamera kayıtları geri getirilmesi için ise özel yöntemler kullanılmalıdır. Veri kurtarma esnasında tekrar yüklenen görüntülerin, izni olmayan kişiler tarafından açılmaması gerekir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında görüntüleri sadece yetkili kişiler, amaca uygun olarak kontrol edebilmektedir.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]