Okul kamera görüntülerinin saklanması için belirlenen süre 1 yıldır. 1 yıl boyunca kamera görüntüleri saklanır ve arşivlenir. Bir sene doldurulduktan sonra ise okula ait olan kamera kayıtlarının silinmesine izin verilmektedir. Hem öğrencilerin hem de eğitimcilerin güvenliği gözetilerek kurulan kameraların özel hayatın gizliliğini ihlal etmemesi önemlidir. Belirli yerlere kamera yerleştirilebilse de bu kameraların sadece güvenlik için kullanılması gerekir. Okul güvenlik kamerasının kayıtları 12 ay tamamlandıktan sonra silinebilir.

Okul Kamera Kayıtlarının Silinme Süresi Nedir?

Okul kamera kayıtlarının silinmesi için belirlenen süre 12 aydır. Saklama için en az 1 yıllık süre boyunca kamera kayıtlarının muhafaza edilmesi ve korunması gerekir. Bu kayıtların silinmesi için günlük ya da haftalık işlemin yapılması çoğunlukla önerilmez. Kamera kayıtları çoğunlukla geriye dönük sistem ile çalışmaktadır ve belirli süreler ile otomatik kayıt silinmesi ile de karşılaşılabilir. Okul kameralarının kayıtlarının silinmesi için belirlenen süre 12 ay tamamlandıktan sonra olacak şekildedir.

Devlet Okulunda Kamera Kayıtlarının Saklanma Süresi Nedir?

Devlet okulundaki kamera kayıtlarının saklanması için de süre 1 yıldır. Özel okullar, devlet okulları ve diğer eğitim kurumları için geçerli olan ortak süre 12 ay olarak belirlenmiştir. Bu süre boyunca okul güvenlik kamerasına ait olan mevcut görüntüler saklanmalıdır. Belirlenen süre dolduktan sonra ise kayıtlar silinebilir. Okul kayıtlarının ne kadar süre ile saklanacağı ve silineceği gibi konular belirlenirken şu unsurlar göz önünde bulundurulmaz:

  • Okulun türü,
  • Okulun seviyesi,
  • Eğitim türü
  • Eğitim seviyesi
  • Öğrenci sayısı
  • Eğitmen ve kadro sayısı

Okul içi güvenlik kamerası kullanımından kayıtların saklanmasına kadar olan konularda, belirtilen içeriklere bağlı olmadan kurallar belirlenir.

Okul Kamera Kayıtları Dava için Kullanılır Mı?

Okul kamera kayıtlarının mahkemede kullanılması eğer hukuka aykırı bir kayıt söz konusu değil ise mümkün olur. Okula yerleştirilen kamera kayıtlarının görüntüleri de ceza mahkemesinde sınırsız şekilde kullanılabilmektedir. Ancak diğer mahkemelerde okul kamera kayıtlarının kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin detaylar değişiklik gösterebilmektedir. Okul güvenlik kamerası kamusal alanı da temsil ettiği için birçok davada, yetkili kişilere kamera kayıtları verilebilmektedir.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]