Kişinin kendi evine gizli kamera koyması kayıtların nasıl kullanılacağına bağlı olarak suç teşkil edebilmektedir. Kişinin kendi evine kamera koyması, güvenlik sebebi ile ve sadece evin dışına ise bir yasak söz konusu değildir. Ancak kişi kendi evine, bir başkasının özel hayatını ihlal etmek için gizli kamera koyuyor ise bu durum suç teşkil etmektedir. Dolayısı ile kişilerin bir başkasının iznini almadan, gizlilik hakkını ihlal etmeden kamera kullanması gerekir. Karşılıklı onay verildikten sonra kamera koyulabilir olsa da tüm sürecin hukuk ile uyumlu olması zorunludur. Aksi takdirde kişi kamerayı kendi evine dahi koysa bu konu, suç ortamı yaratacaktır. Kendi evine kamera koymak hukuka aykırı olduğunda suç olarak kabul edilir.

Eve Gizli Kamera Koymak Hangi Kanun ile Kısıtlanmıştır?

Eve koyulan gizli kamera ile ilgili kanun 5237 sayılı Türk Ceza Kanunudur. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar başlığı ile gizli kamera kullanımına kısıtlama getirmiştir. Bu kısıtlama sebebi ile bir kişi kendi evine gizli kamera koyarak 5237 sayılı kanunu ihlal edebilir. Dolayısı ile kanunu ihlal etmemek ve yargılanmamak adına gizli kamera kullanımı yapılmamalıdır. Hukuka aykırı olarak kullanılan gizli kameraların kullanımı ve verilerin saklanması gibi unsurlar yasalar ile koruma altına alınmıştır.

Eve Gizli Kamera Koyulması Neden Yasak?

Eve gizli kamera koyulması temelde yasak değildir. Yasak olması için bir öznenin (bireyin) özel hayatı korumasının ihlal edilmesi amacı taşınması gerekir. Eğer bu amaç doğrultusunda hareket edilmiyor ise kişinin kendi evine gizli kamera yerleştirmesi sorun değildir. Bebeği ya da evcil hayvanı olan birçok kişi gün içerisinde evini kontrol etmek için yerleştirdiği kamerayı kullanmaktadır. Kendi evine kamera koymak bu durumda normal kabul edilmektedir.

Eve Gizli Kamera Koymak Hangi Andan İtibaren Suç Sayılır?

Eve kamera yerleştirmek bir gizlilik ihlaline dönüşür ve birine zarar verme olasılığı yaratılır ise bu durum suç olarak kabul edilecektir. Kendi evine kamera koymak da KVKK’nın yanı sıra TCK Madde 134 ve Madde 5237 ile koruma altına alınmıştır.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]