Evlerde güvenlik kameralarının kullanılabilmesi için genel olarak yasal ve resmi bir iznin alınmasına gerek yoktur. Ancak kalabalık olarak yaşanan yerlerde, genel olarak apartmanlarda güvenlik kamerası için izin alınması eğer tüm apartman sahiplerinin kamera taktırılması için rızaları varsa gerekli olan bir durum değildir. Müstakil eve sahip olan kişiler kimseden izin almasına gerek yoktur.

Site Güvenlik Kamera Kayıtları Kimlere Verilir?

Sitelerin kamera kayıtlarının paylaşımları, sadece yetkili ve resmi olarak izne sahip olan kişiler için yapılır. Eğer bir yerde herhangi bir durum yaşanmışsa ve bu yaşanan durum sebebiyle de sitenin güvenlik kameralarının görüntülerine ihtiyaç varsa, ancak yasal izinlerin alınmasından sonra bu bilgiler 3. Kişilere geçer.

Balkona Kamera Takmak Yasal Mı?

Balkonlara takılması istenen güvenlik kameralarının kullanılabilinmesi için iki farklı durum mevcuttur. Bunlardan ilki, kişilerin müstakil bir evde oturmaları ve evde sadece kendilerinin yaşamasıdır. Diğer durum ise balkona takılan kameraların sadece kişilerin kendi mülklerine ait olan yerleri çekmeleridir. güvenlik kamerası için izin alınması bu iki durum dışında zorunludur.

Güvenlik Kamera Görüntüleri Delil Mi?

Sayıştay tarafından verilen karara göre, günümüzde güvenlik kameralarına kaydedilen görüntüler, kesinlikle delil olarak işlem görür. Herhangi bir yerde mevcut olan güvenlik kamerasına kayıt olan her görüntü, kesinlikle delil gibi görünür ve delil olarak kullanıma uygundur.

Kamera Kayıtlarına Bakmak Suç Mu?

Bir yerdeki kameralara kaydedilen görüntülerin genel olarak kullanımları, ilgili görüntülere göre değişiklik gösterir. Eğer müstakil bir eve sahip olan ve bu eve taktırmış olduğu görüntülere bakmak isteyen kişiler mevcutsa, bu görüntüleri incelemeleri herhangi bir biçimde suç olmaz. Ancak farklı bir konumun güvenlik kameralarının kaydetmiş olduğu görüntülere izinsiz bir şekilde bakılması genel olarak suçtur. Güvenlik kamerası için izin alınması yanında, günümüzde güvenlik kamerası görüntülerine erişmek için de mutlaka kişi gerekli olan izini alması gerekir. Bununla beraber, eğer yasal izinlerin alımı yapılmadan önce kameraların kayıtlarına herhangi bir şekilde erişim sağlanır ve bir yerde kullanımı gerçekleştirilirse, kullanan kişiler suçlu olur ve haklarında idari işlem süreci başlar.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]