Gizli kamera satışının yapılması ile ilgili devlet tarafından yapılan herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Gizli kamera satışı yapan kişi, kurum ya da işletmeler herhangi bir yasal engele takılmadan satışlarına devam edebilir. Gizli kameranın satışının yapılması suç teşkil etmemekte ancak kamera görüntülerini yaymak, paylaşmak, yayınlamak suç olarak kabul edilmektedir. İsteyen herkes yasal düzende gereken şartları tamamladıktan sonra gizli kamera satışına başlayabilir. Gizli kamera satışı yasal bir ticarettir.

Gizlik Kamera Kullanmak Yasak Mı?

Gizli kamera kullanmak yasak olmayan ancak belirli kurallar çerçevesinde kullanılması gereken bir üründür. Gizli kameraların kullanılması eğer bir dava için ise hukuka aykırı yöntemlerin kullanılmaması gerekir. Gizli kamera satmak ve kullanmak hukuka uygun çerçevede gerçekleştirilmesi gereken bir durumdur. Gizli kamera kullanılsa dahi görüntülerin, görüntüde yer alan kişi ya da kişilerin izni olmadan paylaşılması, yayınlanması KVKK kapsamında suçtur.

Gizli Kamera Kayıtlarının Delil Değeri Nedir?

Gizli kamera kayıtlarının delil olarak kullanılması iki gruba ayrılmaktadır. Bazı kayıtlar, hukuka uygun olarak nitelendirilip delil olarak kabul edilebilmektedir. Bazı kayıtların ise yapılması, paylaşılması ve izinsiz delil olarak kullanılması kabul edilmemektedir. Hukuka ve kanunlara uygun olarak elde edilen görüntü, ses ve videolar delil olarak kullanılabilmektedir. Hukuka uygun olmayan yöntemler ile elde edilen gizli kamera kayıtları ise geçersiz sayılmaktadır. Ancak görülen dava ceza mahkemesine ait ise bu durumda gizli kamera kayıtlarının tümü delil olarak nitelendirilir.

Jammer Satmak Yasak Mı?

Jammer satışı yasalar ile engellenen ve satışının yapılmasına izin verilmeyen bir ticaret alanıdır. Sinyal boğucu ya da sinyal bozucu gibi isimleri le de bilinen jammer’in kullanılmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Herhangi bir kurum, kuruluş, işletme, iş yeri, birey, tüzel kişilik ve gerçek kişinin jammer kullanmaya ve satmaya izni yoktur. Devlet bünyesinde gerekli durumlarda sinyal bozucu kullanılabilir olsa da kullanımı ve satışı devlet dışı birimler ve bireyler için yasaklanmıştır. Gizli kamera satmak ise bu noktada hala yasal olan ve herhangi bir yasağı, kısıtlaması veya engelli bulunmayan bir konudur.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]