Asansörlerin içine takılan kameralar, günümüzde özel hayatın gizliliği ilkesi ile çelişmesinden dolayı genel olarak yasal sayılmaz. Ancak asansörlere kamera takılması, bazı durumlarda da yasal olarak düşünülebilir. Bu durum, genel olarak başka insanların özel hayatlarına girilip girilmediğine göre değişiklik gösterir. Eğer herhangi bir konuma takılacak olan kameralar, özel hayatın gizliliğini ihlal edecek bir durumun yaşanmasına neden olurlarsa, o yerlere kamera takılması kesinlikle yasal değildir.

Kamera Nerelere Takılmaz?

Özel sayılan bölgelerin tümü, kameraların takılamayacağı yerler arasında yer alırlar. Özellikle duş ve banyolar, özel odalar ve kişilere özel dinlenme odaları gibi konumlara hiçbir şekilde kamera takılma işlemleri yasal sayılmaz. Bu yerlere kamera takmış olan işletmeler için genellikle çeşitli para cezaları kesilir.

Asansörde Kamera Nerde Olur?

Asansörlere takılmış olan kameralar, genellikle asansörlerin üst köşelerine takılır. Asansör kabinine girilmesinden sonra, üst tabanda kalan köşelerine kamera yerleştirilebilir. Ancak genel olarak bu durum tercih edilmez ve asansörlerin içinde kamera olmaz.

Apartman Kamera Kayıtlarını Kimler İzleyebilir?

Apartmanda olan kameraların izleme işlemleri, apartman dışında kalan 3. Kişilerle paylaşılmaz. Özellikle büyük ve fazla kişilerin yaşadığı apartmanların asansörlere kamera takılması elde edilen verilen farklı bir kurum ile paylaşılabileceği anlamına gelmez. Özel bir durum yaşanmasında polis gibi resmi kurumlarla bilgiler paylaşılabilir. Ancak bunun dışında genellikle işlemlerin yapılabilmesi durumu mümkün değildir.

Kapı Önüne Kamera Yasal Mı?

Apartman kapılarında kameraların olması, aslında yasal olan durumlar içermez. Apartman ve evlerde kullanılan kameraların sadece kişilerin özel alanlarını kaydetme olanakları mevcuttur. Bunun dışında kaydedilen her veri yasal değildir. Bu nedenle de eğer kişilerin kapı önüne koyacakları kameralar sadece kendi verilerini kaydediyorlarsa, bu durumda bir sakınca yoktur. Başka evlerin görüntülerinin alınması ise suç teşkil eder.

Kamera Kayıtlarını Kimler İsteyebilir?

Kamera kayıtlarını talep edebilecek olan kişiler, genel olarak apartman yöneticileri ile apartmanda yaşayan sakinlerdir. Bunun dışında asansörlerine kamera takılması durumu olan kişiler dahi herhangi bir şekilde apartman görüntülerini resmi izne sahip olmadıkları sürece talep edemezler.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]